I'm a bit behind this week, but we have...(I've decided to start bolding the guys who've had hype train posts before for vanity purposes)
Contender Series tonight
- LW
#18 Achilles Estremadura (29/Canada/7-0) against a Chinese guy Maheshate (21/China/5-1)
- WW - #27 Justin Burlinson (24/England/6-0) against CFFC champ #30 Yohan Lainesse (29/Canada/7-0)
- FLW - Lun Qiu (24/China/14-7) against Erisson Ferreira (30/Brazil/FLW/10-1)
- FW -
#9 Canaan Kawaihae (24/USA/6-1) takes on the talented but inactive Jonas Bilharinho (31/Brazil/8-1-1)
Open FC on Thursday
- WBW #5 Dariya Zhelevnyakova (25/Russia/5-0) has a title fight against 6-0 but too old Mariza Loch
- LHW - Uran Salibaldiev (?/Kyrgyzstan/4-0) challenges for the title against Ilya Bochkov (9-3-1)
- WBW - Zaira Dyshekova (25/Russia/9-3) fights Tamires Vidal (23/Brazil/4-1) who's only loss is to ranked UFC fighter Karol Rosa.
Island Fights on Friday
- Not pro But Bo Nickal is having his 2nd ammy fight on here
Armia Fight Night on Friday
- FW Mansur Azhiev (?/Russia/6-0) defends his belt against Amaury Junior (13-9)
- BW - Headbutting legend Sylwester Miller (?/Poland/10-4) has a title fight he'll have to try and control himself in against Bogdan Barbu (17-2)
ACA on Friday
- LW #3 Abdul Aziz Abdulvakhabov (32/Russia/18-2) who's arguably the best LW outside the UFC in terms of current ability defends his title against UFC vet Hacran Dias (26-6-1)
- FW #17 and just bleed legend
Ramazan Kishev (29/Russia/17-3) will ascend to elite status if he can somehow get the title from Frod Khasbulaev (33-8)
- FLW Azam Gaforov (28/Tajikistan/12-2) fights Alan Gomes (27/Brazil/13-3-1)
- LW Ayndi Umarkhanov (?/Russia/11-0) takes on the tough Alexander Matmuratov (12-5)
- BW - #26 Pavel Vitruk (30/Ukraine/14-4-1) is fighting one of the Shaykhaev twins but different sites have different ones listed. Khuseyn is excellent if it's him, but I'm not as high on Khaseyn.
LHW - #14
Amirkhan Guliev (29/Russia/11-1) fights Vasily Babich (11-8-1)
LFA on Friday
- BW - #37 Ricardo Dias (30/Brazil/10-4) main events in a huge test against UFC vet Michinori Tanaka (13-3)
FLW - Yuma Horiuchi (24/Japan/8-4) takes on #30 BW Mark Climaco (23/USA/6-0) who's dropping a weight class.
LUX on Friday
FLW -
Gonzales (?/Mexico/8-2) and Alessandro Costa (?/Brazil/9-2) fight for the title.
VTJ on Saturday
- FLW -
#1 Tatsuro Taira (21/Japan/9-0) has a fight against Alfredo Muaiad (32/Chile/6-2)
BRAVE on Saturday
LW - #45 Sam Patterson (25/England/7-1-1) takes on Kamil Magomedov (29/Russia/14-1)
WW - Kamal Magomedov (30/Russia/8-0) fights Luis Felipe Dias (26/Brazil/14-3)
Samurai Fight House on Saturday
WBW - Ailin Luciana Perez (27/Argentina/5-0) is supposed to be defending against Tamires Vidal who I'm assuming isn't actually fighting in Russia on Thursday and then Brazil on Saturday so I assume that's wrong
HW - Icaro Almeida (26/Brazil/2-0) fights Angelo Lomboni (5-2-1)
WW - Francisco Prado (19/Argentina/6-0) takes on Duan Praia (2-2)