Yeah, so Bolthouse Farms and Odwalla's Green Superfood drinks are spectacular, but they're also kinda expensive. At $3 a pop for the BF, it would cost me $80 per month if I drank 1/day. I can't be spending that. So I'm in the process of concocting an imitator. I think I need a tastier powder than NOW's Phytofoods, but I've never had a different powder, so I don't know for sure that's the problem. Like my Dad said, my current formula is "missing something." I disagree with him that it's whipped cream. So far I have this: 1 Banana 2 Kiwis, peeled 1 Mango, peeled 5-10oz. Pineapple in 100% Pineapple Juice (pineapples & juice) 5oz. Peaches in Pear Syrup (peaches & juice) 4oz. Orange Juice (Tropicana, Grovestand...or best of all, something not from concentrate) 6oz. Apple Juice 2-3tbl. Green Superfood Powder Opt. 1-2 Cups Ice (Depending on desired consistency/temperature) I think I may need to add one more mango and some tamarind nectar. Plus I'd like to get a hold of some Greens+ (I heard it tastes good) and use that instead of the PhytoFoods. I'll see what the weight is next time I make it, I'm not sure right now since the kiwis and mango are peeled, but here's a cost breakdown (at least where I live; living is cheap here, and anything agricultural is cheaper): Banana: $0.20 Kiwis: $0.50 Mango: $0.50 Pineapple: $0.60-$1.20 Peaches: $0.40 OJ: $0.20 AJ: $0.15 Powder: $0.80-$1.20 TOTAL: $3.35-$4.35 Okay, so the price is the same, but when I add the ice (and with the ice is tastes more potent than either the BF or Odwalla), I'd say there's probably almost 50% more. I dunno, we'll see if it's cost effective. In the meantime, it's been fun, even if peeling mangoes and kiwis is a bitch. But I'm hoping to make 16-32oz. of this stuff a once-a-day for the rest of my life.
Why would you be going through a whole big bottle of GG per day? There's 4 servings in that bottle, I usually only use 1 serving per day and two servings of actual green vegetables. That gives me 4 days worth, and I usually buy 4 bottles at a time, which last about a month. That's $12 per month.
Because I'm 245 pounds, I lift/train 3 hours a day, and I like the taste. Besides, the mix I've come up with so far is pretty damn close to the real thing. That alone brings out the mad scientist in me.
Greens+ is much better tasting than NOW's product. I'd drink that combination. Gentlemen, I have a difficult situation I need help with: Who do I go to work for and where? Trader Joes- Rockville MD or Virginia Beach? OR Whole Foods- Rockville MD, Fort Collins CO, Dallas TX?
Damn, I don't know, I don't really know anything about any of those locations. How are the MMA Gyms in Rockville and Virginia Beach? I know Dallas has to have something to offer.