healthy grocery list on a budget

Discussion in 'Dieting / Supplement Discussion' started by babyjay, Jun 13, 2008.

  1. babyjay

    babyjay Green Belt

    Joined:
    Aug 13, 2004
    Messages:
    965
    Likes Received:
    18
    Well im pretty broke and im a pretty shity cook that does not know much recipes. So i pretty much go for the bare minimum. Like i eat alot of the same shit all day everyday. Chicken and sandwiches. Heres my list


    Fruits

    honeydew watermelonds, apples, grapes, bananas and berries

    Carbs

    i just get sliced whole wheat breat, oatmeal and wild rice (im broke remember)

    DAiry and poultry

    - 1% milk, cottage cheese, peanut butter, chickent wings, salmon, top sirloin

    Veggies

    cut up brocollis, carrots and celery in a bag

    I mostly east peanut butter sandwiches, milk, chickent and fish. Good nay or yay?
     
  2. Dunwich

    Dunwich Brown Belt

    Joined:
    Dec 26, 2006
    Messages:
    4,352
    Likes Received:
    2
    Throw some spinach in there along with some Olive oil and some apple cider vinegar to dress it with.
     
  3. erco

    erco Brown Belt

    Joined:
    Mar 4, 2006
    Messages:
    3,092
    Likes Received:
    1
    salmon's pricey.

    Chicken wings are mostly fat (skin:meat sucks).

    Get frozen chicken breasts. Should run you ~$2 per lbs, tastes like shit, but it's cheap.
     
  4. babyjay

    babyjay Green Belt

    Joined:
    Aug 13, 2004
    Messages:
    965
    Likes Received:
    18
    how do i eat spinach? i dont think i cant just pop that shit in my mouth
     
  5. Gamble82

    Gamble82 Orange Belt

    Joined:
    Jun 2, 2008
    Messages:
    281
    Likes Received:
    0
    Location:
    currently stationed at McGuire AFB, NJ
    he told you some olive oil and apple cider vinegar as a dressing like a salad lol
     
  6. justint

    justint Orange Belt

    Joined:
    Oct 16, 2005
    Messages:
    330
    Likes Received:
    0
    Look for meat/poultry/fish when it is on sale and buy a ton of it. Then freeze it when you get home.
     
  7. wvboy

    wvboy Brown Belt

    Joined:
    Jan 9, 2006
    Messages:
    2,657
    Likes Received:
    62
    Get a membership to Costco and buy in bulk. I try to buy as much of my food from there as possible.
     
  8. andrewbc

    andrewbc Purple Belt

    Joined:
    Jul 5, 2007
    Messages:
    1,667
    Likes Received:
    0
    Location:
    parts unknown
    i like to get whole wheat or flax spaghetti and some "healthy request" sauce. for about 4 dollars (canadian) you can have about 4-6 servings of decent complex carbs. also a jar of natural peanut butter makes for cheap healthy sandwiches
     
  9. Rowan11088

    Rowan11088 Purple Belt

    Joined:
    Jan 30, 2008
    Messages:
    2,406
    Likes Received:
    2
    Location:
    Baton Rouge, LA
    Fruit and veggies are usually the cheapest stuff around, so rely on those (as you should anyway). Also look for recipes online if you want some, there's tons of stuff out there that's simple and easy to make.
     
  10. babyjay

    babyjay Green Belt

    Joined:
    Aug 13, 2004
    Messages:
    965
    Likes Received:
    18
    oh yeah? can u help me out and show me where?
     
  11. Gary Peters

    Gary Peters Purple Belt Professional Fighter

    Joined:
    Oct 31, 2006
    Messages:
    2,025
    Likes Received:
    0
    What is your budget per week for food?
     
  12. babyjay

    babyjay Green Belt

    Joined:
    Aug 13, 2004
    Messages:
    965
    Likes Received:
    18
    80-100 bucks tops
     
  13. takeahnase

    takeahnase watching the swarm

    Joined:
    Nov 2, 2006
    Messages:
    3,265
    Likes Received:
    0
    If that's $, you can go quite far on that budget if you're not in Tokyo.
     
  14. Ziltoid

    Ziltoid In search for the Ultimate cup of Coffee

    Joined:
    Dec 16, 2007
    Messages:
    2,108
    Likes Received:
    0
    Location:
    Nebulo 9
    80-100 bucks a week for yourself?? Thats alot of loot for you man. You can def do good shopping with that. I know that accessories can put a little hurtin though...like all the seasoning and of course the meats...but like someone mentioned...get the meats at Costco or something.
     
  15. joelsalter

    joelsalter Amateur Fighter

    Joined:
    May 6, 2007
    Messages:
    439
    Likes Received:
    0
    Location:
    Emporia Kansas
    throw out the chicken wings, get chicken breast, Spinach leaves, use is for a salad, Whole wheat pasta like spaghetti noodels very cheap, I just through choppped up chicken breast on mine pasta and some organic sauce... make sure the sauce has no or very little sugar. make sure your getting natural Peanut Butter. For real get a membeship to Costco it will save you in the long run
     
  16. joelsalter

    joelsalter Amateur Fighter

    Joined:
    May 6, 2007
    Messages:
    439
    Likes Received:
    0
    Location:
    Emporia Kansas
    throw out the chicken wings, get chicken breast, Spinach leaves, use is for a salad, Whole wheat pasta like spaghetti noodels very cheap, I just through choppped up chicken breast on mine pasta and some organic sauce... make sure the sauce has no or very little sugar. make sure your getting natural Peanut Butter. For real get a membeship to Costco it will save you in the long run
     
  17. babyjay

    babyjay Green Belt

    Joined:
    Aug 13, 2004
    Messages:
    965
    Likes Received:
    18
    chickent breast is so bland. I can eat it maybe once a week or even twice, but nothing more. Kinda makes me gag. How bad are drumsticks? (chicken legs)
     
  18. babyjay

    babyjay Green Belt

    Joined:
    Aug 13, 2004
    Messages:
    965
    Likes Received:
    18
    chickent breast is so bland. I can eat it maybe once a week or even twice, but nothing more. Kinda makes me gag. How bad are drumsticks? (chicken legs)
     
  19. earthman32

    earthman32 Orange Belt

    Joined:
    May 17, 2004
    Messages:
    454
    Likes Received:
    4
    Location:
    Fort Collins, CO
    Here's a spreadsheet I've worked out to address this exact question I had when trying to create my own food budget. I am able to maintain my weight at 195 lbs spending $12.51/day. It requires some of your own research. Obviously, you can't use all the same foods I've input here because you may not like those foods, can't find them, or costs a different price in your area, but it will tell you the cheapest way to eat what you need.

    First, price shop. Get the best rate per serving. Get a notepad and write down the nutritional facts for some of the foods mentioned in the posts previous to this one and write down the cost. Your notes should contain the following:
    Price
    Serving size
    Servings/container
    Calories
    Fat
    Carbs
    Protein

    Use these notes to calculate price/serving and enter it under the "Price" column (B). Also enter in the rest of your info (Food name/Price/Calories/Fat/Carbs/Protein). The spreadsheet will calculate the cost per Calorie/gram of Fat/Carb/Protein in the yellow highlighted column.

    Then if you look at your diet (which should be worked out using a plan I'm not going to get into on this message) and you say, "I'm lacking protein. What's the cheapest source of protein I've priced?" Highlight the yellow Protein column by clicking "N" at the top of the spreadsheet. Under the "DATA" tab, tell the spread sheet to "Sort" the list from "A->Z" (least to greatest value). Now the foods you've entered will be listed in the proper order.

    Of course, you'll have to do some sifting here. If you look at my entries, it says "Craisins" are the cheapest protein I've submit. This is because there is no protein and so therefore there is $0 spent on protein. That wouldn't work. A little down from that, you have Hard Red Winter Wheat (highly recommended BTW) and Rye Berries. Those might be cheaper protein than Whey Protein supplements, but how much of these grains am I going to have to eat in order to get the protein I need? I don't know off hand, but I don't have the stomach space for it. Next is Whey Protein supplement, my real answer. Its the cheapest, most reasonable source of Protein I've input.

    Message me if this is unclear or if you have problems running the spread sheet.

    I can tell you from my experiences: If you can find Hard Red Winter Wheat, replace your rice with this stuff. It has almost as many carbs, more dietary fiber, and loads more Protein (even more protein than "super grain" Quinoa). On top of all of this, it is slightly cheaper than rice. Check for it in your market's bulk isle, especially if you have a Whole Foods, Wild Oats, or equivelant organic food market.

    Also, like someone had suggested, find a warehouse that sells food in bulk like CostCo or Sam's Club. I buy deli-style turkey there for ~$2.59/lb whereas if I went to the deli and had this sliced for me I'd pay $4-6/lb. I can get Muscle Milk at Sam's for roughly $1.50/ea, and Protein bars <$1 with 30g Protein.

    Other suggestions:
    Solid White Albacore canned ~$1/can
    Eggs
    Oats
     
  20. babyjay

    babyjay Green Belt

    Joined:
    Aug 13, 2004
    Messages:
    965
    Likes Received:
    18
    ^ that was very imformative, thank you for taking the time to type that out.
     

Share This Page

  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.