- Joined
- Dec 26, 2013
- Messages
- 1,932
- Reaction score
- 1
Put this together last minute so not as in depth as normal.
UFC on FOX 22 (Sat 27th Dec, 8:00 PM, USA, FOX)
Paige VanZant (7-2) vs. Michelle Waterson (13-4)
Sage Northcutt (6-1) vs. Mickey Gall (3-0)
Urijah Faber (33-10) vs. Brad Pickett (25-12)
Mike Perry (9-0) vs. Alan Jouban (14-4)
------
Luiz Henrique (12-0) vs. Paul Craig (8-0)
Cole Miller (21-10) vs. Mizuto Hirota (17-7)
Colby Covington (10-1) vs. Bryan Barberena (12-3)
James Moontasri (9-4) vs. Alex Morono (12-3)
Josh Emmett (10-0) vs. Scott Holtzman (9-1)
Leslie Smith (8-7) vs. Irene Aldana (7-2)
------
Eddie Wineland (22-11) vs. Takeya Mizugaki (21-10)
Fredy Serrano (3-1) vs. Hector Sandoval (12-3)
Bojan Velickovic (14-3) vs. Sultan Aliev (13-2)
Bellator 169 / BAMMA 27 (Fri 16th Dec, 4:00 PM, Ireland, Spike TV)
King Mo (19-5) vs. Satoshi Ishii (14-6)
Daniel Weichel (37-9) vs. Brian Moore (9-4)
James Gallagher (4-0) vs. Anthony Taylor (1-1)
Sinead Kavanagh (3-0) vs. Elina Kallionidou (5-0)
Dylan Tuke (3-0) vs. Cameron Else (3-3)
------
Tom Duquesnoy (13-1) vs. Alan Philpott (16-8) - Bantamweight Title
Jai Herbert (4-0) vs. Rhys McKee (4-0) - Lightweight Title
Walter Gahadza (16-0) vs. Nathan Jones (9-5)
Niklas Stolze (7-1) vs. Terry Brazier (6-1)
Absolute Berkut 50 (Sun 18th Dec, 10:00 AM, Russia)
Denis Goltsov (18-4) vs. Salimgerey Rasulov (15-6) - Heavyweight Title
Aslamabek Saidov (19-4) vs. Brett Cooper (22-12) - Welterweight Title
Oleg Borisov (18-1) vs. Magomed Magomedov (13-1)
Vyacheslav Vasilevsky (29-5) vs. Albert Duraev (9-3)
Saul Rogers (12-1) vs. Musa Khamanaev (17-4)
Alexander Sarnavskiy (34-5) vs. Ramazan Esenbaev (10-2)
Beslan Isaev (35-8) vs. Marcelo Alfaya (17-7)
Adlan Bataev (6-0) vs. Donald Sanchez (31-15)
Ed Arthur (8-2) vs. Tural Ragimov (11-3)
Wallyson Carvalho (8-1) vs. Ilya Sheglov (5-1)
Marat Balaev (6-0) vs. Carlos Alexandre (12-2)
Pancrase (Sun 18th Dec, 1:00 AM, Japan)
Mitsuhisa Sunabe (27-7) vs. Daichi Kitakata (16-7) - Strawweight Title
Marlon Sandro (26-7) vs. Koyomi Matsushima (6-1)
Takeshi Kasugai (20-4) vs. Rogerio Bontorin (10-0)
Isao Kobayashi (19-4) vs. Hiroyuki Takaya (21-13)
Valmir Lazaro (15-4) vs. Genpei Hayashi (8-4)
Ryuichi Miki (19-9) vs. Takahiro Furumaki (4-2)
Hiroshige Tanaka (10-4) v. Yojiro Uchimura (13-9)
Akira Okada (11-4) vs. Joao Yoshimura (4-4)
Shuya Kamikubo (6-1) vs. Daiki Gojima (8-5)
FFC 27 (Sat 17th Dec, 2:00 PM, Croatia)
Dion Staring (34-13) vs. Darko Stosic (9-1) - Heavyweight Title
Maro Perak (25-6) vs. Jeremy Kimball (13-5) - Light Heavyweight Title
Pavel Doroftei (18-3) vs. David Mitchell (21-6) - Middleweight Title
Filip Pejic (11-2) vs. James Brum (18-4) - Featherweight Title
Ivica Truscek (31-28) vs. Roberto Soldic (7-2) - Welterweight Title
Luka Jelcic (8-2) vs. Danilo Belluardo (6-1) - Lightweight Title
DEEP (Sat 17th Dec, 12:00 AM, Japan)
Yoshiyuki Yoshida (18-8) vs. Yoshiyuki Katahira (9-4)
Masakazu Imanari (34-16) vs. Tatsunao Nagakura (12-5) - Featherweight Title
Fernando Vieira (12-2) vs. Takafumi Otsuka (21-13) - Bantamweight Title
Yusaku Nakamura (13-4) vs. Lawrence Diguilio (18-7) - Flyweight Title
Masanori Kanehara (25-13) vs. Roman Alvarez (7-1)
Koichi Ishizuka (11-1) vs. Toshiaki Kitada (21-8)
Kimihiro Eto (9-2) vs. Shigetoshi Iwase (15-18)
Taito Kubota (7-0) vs. Kazuhide Shirota (6-4)
Fight Time 34 (Fri 16th Dec, 7:00 PM, USA, CBS Sports Network)
Yoislandy Izquierdo (10-3) vs. Vagner Rocha (13-4) - Lightweight Title
Eduardo Diaz (6-1) vs. Javier Baez (5-0) - Flyweight Title
Nik Fekete (5-1) vs. Gage Takacs (0-0)
Michel Batista (2-0) vs. Oscar Delgado (6-3)
Unified MMA 29 (Fri 16th Dec, 8:00 Pm, Canada, GFL.tv)
Tanner Boser (11-2) vs. Rakim Cleveland (16-8) - Heavyweight Title
Teddy Ash (6-2) vs. Brendan Kornberger (6-3) - Light Heavyweight Title
Aaron Bosiak (4-1) vs. Garret Nybakken (10-7) - Lightweight Title
Lenny Wheeler (9-4) vs. Mike Scarcello (8-3)
Menad Abella (3-0) vs. Dustin Greentree (2-1)
CFFC 62 (Sat 17th Dec, 7:00 PM, USA, GFL.tv)
Sean Santella (15-5) vs. Matt lozano (8-3) - Flyweight Title
Andy Main (11-2) vs. Pedro Falcao (9-2) - Featherweight Title
Mike Pope (6-2) vs. Mike Wilkins (7-3) - Lightweight Title
Sean Brady (5-0) vs. De'Alonzio Jackson (4-0) - CFFC 62
Da'Mon Blackshear (2-0, 7-1 Am) vs. Kenneth Richmond (2-0, 5-0 Am)
CXF 5 (Sat 17th Dec, 9:00 PM, USA)
Chris Beal (10-3) vs. Alfred Khashakyan (7-3) - Bantamweight Title
Mike Jasper (10-4) vs. Vardan Sholinian (5-2) - Welterweight Title
Danny Navarro (16-6) vs. Dominic Clark (10-5) - Lightweight Title
Max Cisneros (7-2) vs. Dima Gerasimov (7-4) - Featherweight Title
Moses Murrietta (3-0) vs. Blake Troop (4-4) - Middleweight Title
Timohir Blagovestov (5-0) vs. Derion Chapman (4-5)
Pinnacle FC (Sat 17th Dec, 7:00 PM, USA)
Dominic Mazzotta (11-1) vs. Solon Staley (11-4) - Featherweight Title
Mark Cherico (10-1) vs. Antonio Castillo Jr (9-6)
Nick Browne (7-0) vs. John Gunther (4-0)
Frankie Festa (1-0, 5-1 Am) vs. John Antanitis (0-0)
Spartan Fight 6 (Sat 17th Dec, 12:00 PM, Poland)
Oskar Piechota (6-0) vs. Nikos Sokolis (12-4)
Prince Aonallah (10-6) vs. Adam Kowalski (7-3)
Grzegorz Siwy (8-1) vs. Sylwester Borys (9-3)
Jakub Wiklacz (4-0) vs. Dawid Gralka (4-1)
Andrey Vlasov (6-2) vs. Lukasz Witos (7-4)
Gracjan Szadzinski (4-1) vs. Aslambek Arsamikov (4-1)
Best of the Rest
Iliarde Santos (31-11) vs. Guido Santos (7-2) - Thunder Fight 10
Agnieszka Niedzwiedz (8-0) vs. Samara Santos (10-1) - Ladies fight Night
Lorenzo Hood (9-4) vs. JA Dudley (8-16) - Global Proving Ground
Juan Archuleta (12-1) vs. Derrick Mandell (7-2) - KOTC
Mariana Morais (10-3) vs. Karoline Rosa (4-0) - HCC The Start 4
Drew Broeknshire (15-7) vs. Eduardo Torres (7-5) - Cagesport
Ismaik Naurdiev (12-1) vs. Lazslo Szogyenyi (1-1) - WFC 21
Julien Graco (7-1) vs. LiGe Teng (8-5) - 100% Fight
Cameron Olson (6-2) vs. Danyelle Williams (8-4) - A-Town Throwdown
Boxing
Alexander Povetkin (30-1) vs. Bermane Stiverne (25-2) - WBC (Interim) Heavyweight Title
Bernard Hopkins (55-7) vs. Joe Smith Jr (22-1)
UFC on FOX 22 (Sat 27th Dec, 8:00 PM, USA, FOX)
Paige VanZant (7-2) vs. Michelle Waterson (13-4)
Sage Northcutt (6-1) vs. Mickey Gall (3-0)
Urijah Faber (33-10) vs. Brad Pickett (25-12)
Mike Perry (9-0) vs. Alan Jouban (14-4)
------
Luiz Henrique (12-0) vs. Paul Craig (8-0)
Cole Miller (21-10) vs. Mizuto Hirota (17-7)
Colby Covington (10-1) vs. Bryan Barberena (12-3)
James Moontasri (9-4) vs. Alex Morono (12-3)
Josh Emmett (10-0) vs. Scott Holtzman (9-1)
Leslie Smith (8-7) vs. Irene Aldana (7-2)
------
Eddie Wineland (22-11) vs. Takeya Mizugaki (21-10)
Fredy Serrano (3-1) vs. Hector Sandoval (12-3)
Bojan Velickovic (14-3) vs. Sultan Aliev (13-2)
Bellator 169 / BAMMA 27 (Fri 16th Dec, 4:00 PM, Ireland, Spike TV)
King Mo (19-5) vs. Satoshi Ishii (14-6)
Daniel Weichel (37-9) vs. Brian Moore (9-4)
James Gallagher (4-0) vs. Anthony Taylor (1-1)
Sinead Kavanagh (3-0) vs. Elina Kallionidou (5-0)
Dylan Tuke (3-0) vs. Cameron Else (3-3)
------
Tom Duquesnoy (13-1) vs. Alan Philpott (16-8) - Bantamweight Title
Jai Herbert (4-0) vs. Rhys McKee (4-0) - Lightweight Title
Walter Gahadza (16-0) vs. Nathan Jones (9-5)
Niklas Stolze (7-1) vs. Terry Brazier (6-1)
Absolute Berkut 50 (Sun 18th Dec, 10:00 AM, Russia)
Denis Goltsov (18-4) vs. Salimgerey Rasulov (15-6) - Heavyweight Title
Aslamabek Saidov (19-4) vs. Brett Cooper (22-12) - Welterweight Title
Oleg Borisov (18-1) vs. Magomed Magomedov (13-1)
Vyacheslav Vasilevsky (29-5) vs. Albert Duraev (9-3)
Saul Rogers (12-1) vs. Musa Khamanaev (17-4)
Alexander Sarnavskiy (34-5) vs. Ramazan Esenbaev (10-2)
Beslan Isaev (35-8) vs. Marcelo Alfaya (17-7)
Adlan Bataev (6-0) vs. Donald Sanchez (31-15)
Ed Arthur (8-2) vs. Tural Ragimov (11-3)
Wallyson Carvalho (8-1) vs. Ilya Sheglov (5-1)
Marat Balaev (6-0) vs. Carlos Alexandre (12-2)
Pancrase (Sun 18th Dec, 1:00 AM, Japan)
Mitsuhisa Sunabe (27-7) vs. Daichi Kitakata (16-7) - Strawweight Title
Marlon Sandro (26-7) vs. Koyomi Matsushima (6-1)
Takeshi Kasugai (20-4) vs. Rogerio Bontorin (10-0)
Isao Kobayashi (19-4) vs. Hiroyuki Takaya (21-13)
Valmir Lazaro (15-4) vs. Genpei Hayashi (8-4)
Ryuichi Miki (19-9) vs. Takahiro Furumaki (4-2)
Hiroshige Tanaka (10-4) v. Yojiro Uchimura (13-9)
Akira Okada (11-4) vs. Joao Yoshimura (4-4)
Shuya Kamikubo (6-1) vs. Daiki Gojima (8-5)
FFC 27 (Sat 17th Dec, 2:00 PM, Croatia)
Dion Staring (34-13) vs. Darko Stosic (9-1) - Heavyweight Title
Maro Perak (25-6) vs. Jeremy Kimball (13-5) - Light Heavyweight Title
Pavel Doroftei (18-3) vs. David Mitchell (21-6) - Middleweight Title
Filip Pejic (11-2) vs. James Brum (18-4) - Featherweight Title
Ivica Truscek (31-28) vs. Roberto Soldic (7-2) - Welterweight Title
Luka Jelcic (8-2) vs. Danilo Belluardo (6-1) - Lightweight Title
DEEP (Sat 17th Dec, 12:00 AM, Japan)
Yoshiyuki Yoshida (18-8) vs. Yoshiyuki Katahira (9-4)
Masakazu Imanari (34-16) vs. Tatsunao Nagakura (12-5) - Featherweight Title
Fernando Vieira (12-2) vs. Takafumi Otsuka (21-13) - Bantamweight Title
Yusaku Nakamura (13-4) vs. Lawrence Diguilio (18-7) - Flyweight Title
Masanori Kanehara (25-13) vs. Roman Alvarez (7-1)
Koichi Ishizuka (11-1) vs. Toshiaki Kitada (21-8)
Kimihiro Eto (9-2) vs. Shigetoshi Iwase (15-18)
Taito Kubota (7-0) vs. Kazuhide Shirota (6-4)
Fight Time 34 (Fri 16th Dec, 7:00 PM, USA, CBS Sports Network)
Yoislandy Izquierdo (10-3) vs. Vagner Rocha (13-4) - Lightweight Title
Eduardo Diaz (6-1) vs. Javier Baez (5-0) - Flyweight Title
Nik Fekete (5-1) vs. Gage Takacs (0-0)
Michel Batista (2-0) vs. Oscar Delgado (6-3)
Unified MMA 29 (Fri 16th Dec, 8:00 Pm, Canada, GFL.tv)
Tanner Boser (11-2) vs. Rakim Cleveland (16-8) - Heavyweight Title
Teddy Ash (6-2) vs. Brendan Kornberger (6-3) - Light Heavyweight Title
Aaron Bosiak (4-1) vs. Garret Nybakken (10-7) - Lightweight Title
Lenny Wheeler (9-4) vs. Mike Scarcello (8-3)
Menad Abella (3-0) vs. Dustin Greentree (2-1)
CFFC 62 (Sat 17th Dec, 7:00 PM, USA, GFL.tv)
Sean Santella (15-5) vs. Matt lozano (8-3) - Flyweight Title
Andy Main (11-2) vs. Pedro Falcao (9-2) - Featherweight Title
Mike Pope (6-2) vs. Mike Wilkins (7-3) - Lightweight Title
Sean Brady (5-0) vs. De'Alonzio Jackson (4-0) - CFFC 62
Da'Mon Blackshear (2-0, 7-1 Am) vs. Kenneth Richmond (2-0, 5-0 Am)
CXF 5 (Sat 17th Dec, 9:00 PM, USA)
Chris Beal (10-3) vs. Alfred Khashakyan (7-3) - Bantamweight Title
Mike Jasper (10-4) vs. Vardan Sholinian (5-2) - Welterweight Title
Danny Navarro (16-6) vs. Dominic Clark (10-5) - Lightweight Title
Max Cisneros (7-2) vs. Dima Gerasimov (7-4) - Featherweight Title
Moses Murrietta (3-0) vs. Blake Troop (4-4) - Middleweight Title
Timohir Blagovestov (5-0) vs. Derion Chapman (4-5)
Pinnacle FC (Sat 17th Dec, 7:00 PM, USA)
Dominic Mazzotta (11-1) vs. Solon Staley (11-4) - Featherweight Title
Mark Cherico (10-1) vs. Antonio Castillo Jr (9-6)
Nick Browne (7-0) vs. John Gunther (4-0)
Frankie Festa (1-0, 5-1 Am) vs. John Antanitis (0-0)
Spartan Fight 6 (Sat 17th Dec, 12:00 PM, Poland)
Oskar Piechota (6-0) vs. Nikos Sokolis (12-4)
Prince Aonallah (10-6) vs. Adam Kowalski (7-3)
Grzegorz Siwy (8-1) vs. Sylwester Borys (9-3)
Jakub Wiklacz (4-0) vs. Dawid Gralka (4-1)
Andrey Vlasov (6-2) vs. Lukasz Witos (7-4)
Gracjan Szadzinski (4-1) vs. Aslambek Arsamikov (4-1)
Best of the Rest
Iliarde Santos (31-11) vs. Guido Santos (7-2) - Thunder Fight 10
Agnieszka Niedzwiedz (8-0) vs. Samara Santos (10-1) - Ladies fight Night
Lorenzo Hood (9-4) vs. JA Dudley (8-16) - Global Proving Ground
Juan Archuleta (12-1) vs. Derrick Mandell (7-2) - KOTC
Mariana Morais (10-3) vs. Karoline Rosa (4-0) - HCC The Start 4
Drew Broeknshire (15-7) vs. Eduardo Torres (7-5) - Cagesport
Ismaik Naurdiev (12-1) vs. Lazslo Szogyenyi (1-1) - WFC 21
Julien Graco (7-1) vs. LiGe Teng (8-5) - 100% Fight
Cameron Olson (6-2) vs. Danyelle Williams (8-4) - A-Town Throwdown
Boxing
Alexander Povetkin (30-1) vs. Bermane Stiverne (25-2) - WBC (Interim) Heavyweight Title
Bernard Hopkins (55-7) vs. Joe Smith Jr (22-1)
Last edited: