It's pretty simple to look up the comparative cost of protein powder based on online seller retail costs. Since locust eaters prefer to eat them in powdered form mixed into other foods this is the fairest comparison.
A 1lb bag of cricket protein on Amazon is $10
It contains 10 servings at 7g of protein per serving. 10 * 7 / 10 = 7grams of protein per dollar or 14 cents per gram of protein.
Let's compare to common whey protein powder found in every nutrition store.
I chose the highest rated isolate on Amazon that wasn't a sponsored link.
The container cost 43 dollars and contained 43 servings at 25g of protein per serving. Once again we math.
25 * 43 / 43 = 25 grams of protein per dollar or 4c per gram.
Cricket protein is 3.5x more expensive than the premium variant of it's nearest substitute with included sugars and flavors to make it taste like a milkshake. Pure whey isolate would BTFO it even harder concidering it's ultimately a by product of cattle production and we still get to have steak at the end of the day. Hardly some super efficient method of creating protein for consumption. In fact, it's the opposite. Which is why Cricket Protein is marketing a luxury item to an audience of lefty fart sniffers who is willing to pay the moral signalling tax for "Opposing Climate Change by eating like a bearded dragon in a pet store."