Endo
o hai!
- Joined
- Jun 8, 2009
- Messages
- 2,336
- Reaction score
- 0
Well shit, that's a good fuckin' deal. I'm in. A 2 liter soda bottle! Awesome.And hydrolyzed casein. And an empty 2 liter pop bottle.
Well shit, that's a good fuckin' deal. I'm in. A 2 liter soda bottle! Awesome.And hydrolyzed casein. And an empty 2 liter pop bottle.
Interesting charts... so periworkout you add 1167 Calories to an athlete's diet, make most of those calories carbs and protein, and make them train three times a day. I bet if you just copied the macro breakdown of the anabolic protocol you get similar gains for less than 20% of the cost.
So what your saying is eat extra protein and carbs along with good quality food, a proper training schedule and lots of rest and you will see gains. WoW revoluntionary.
Should make training scheme and product for that Urban could call it Rattlesnake or Black maba or some other snake name it would rock, make you rich.
So for the sheer unadulterated heck of it, I decided to figure out what a bottle of Anaconda would be if you sourced everything in bulk separate
I choose straight casein over the hydrolysate from trueprotein. whey protein concentrate would be even cheaper.
beta-alanine, citrulline, creatine all came from 1fast400 in bulk
I made some assumptions about amounts of stuff assuming
15 grams protein
5 grams citrulline
5.5 grams beta alanine
5.5 grams creatine
per serving based on the label claims (e.g. they claim 21 grams of protein + citrulline so I'm assuming there's more protein, they claim 11 grams of creatine + beta alanine so I split the middle).
I didn't bother with the electrolytes
to come up with 25 servings of the product described above was $36.25 or $1.45 per serving.
Throw in some light salt for nothing and you've got your electrolytes.
For 3 weeks, I believe anaconda is $365 bucks although I'm not sure what that entails in terms of total product. Assuming you did 3 servings a day of the generic, 25 servings last you 8 days. 3 weeks would run you less than $100.
Mine wouldn't even need INTENSE flavoring since casein is just chalky. And the cost from trueprotein factored in one of their $1/pound house flavors.
What an absolute con.
I move to create an additional sub-forum to D&S titled: "Anaconda Tracking Logs".
All in favor?
"Take three times daily with fruits, vegetables, lean meats, and tree nuts"
Sooo... I'm paying 345 dollars for leucine, creatine, beta-alanine, and some electrolytes?
Luckily I dodged a bullet here. I'm only a level 7 gym rat with epaulets of rotators cuff strength +4.not for the ordinary gym rat, but for the muscular elite
So these doofuses are eating 3 powerbars and chugging this nasty caseinate drink 3 times a day? That's freaking 3500 calories! That's not even counting their post workout Surge and any actual food they may be eating. Great googley moogley.
Interesting charts... so periworkout you add 1167 Calories to an athlete's diet, make most of those calories carbs and protein, and make them train three times a day. I bet if you just copied the macro breakdown of the anabolic protocol you get similar gains for less than 20% of the cost.
My point exactly, it's amazing how tripling your caloric intake and workout volume add more mass.So these doofuses are eating 3 powerbars and chugging this nasty caseinate drink 3 times a day? That's freaking 3500 calories! That's not even counting their post workout Surge and any actual food they may be eating. Great googley moogley.
My point exactly, it's amazing how tripling your caloric intake and workout volume add more mass.
if it came with a variety of thickbars like they show in the vids, I'd be down...
why ARE they doing partial bench with a thickbar? anybody know?
if it came with a variety of thickbars like they show in the vids, I'd be down...
why ARE they doing partial bench with a thickbar? anybody know?
It's a quickly absorbing slow digesting protein! It's the best of both worlds!!!!111!I never understood the purpose of casein hydrolysate