Why is beef jerky so f@?king expensive?

Discussion in 'Mayberry Lounge' started by mb23100, Aug 12, 2017.

  1. mb23100 Red Belt

    mb23100
    Joined:
    Sep 5, 2012
    Messages:
    9,540
    Likes Received:
    17,206
    Is it filet meat or something? And why do they put one oz in a bag that could hold 10 ozs? Enlighten me sherbros
     
    #1
  2. El_Dyablo619 Head of C.I.A.

    El_Dyablo619
    Joined:
    Dec 6, 2003
    Messages:
    9,498
    Likes Received:
    4,559
    Location:
    SoCal
    Cause they know people are to lazy to make their own, so they market the hell out of it.
    If they put the jerkey in a smaller bag, and still charge $6+ no one would buy it
     
    #2
    paperclip101, Cajun, Pwent and 2 others like this.
  3. cobrinski Brown Belt

    cobrinski
    Joined:
    Nov 2, 2014
    Messages:
    3,977
    Likes Received:
    2,961
    Location:
    Zagreb
    Cow is a HW division,that's why!
    Why is pig meat called "pork",and cow meat called "beef".Why not pig or cow meat?
     
    #3
  4. Lastofthemohican Orange Belt

    Lastofthemohican
    Joined:
    May 27, 2017
    Messages:
    333
    Likes Received:
    496
    A few of my friends make their own to bring overseas...the beef cost alone is quite high to make a decent amount.
     
    #4
    Grob and Jackie Blue like this.
  5. Jackie Blue Black Belt

    Jackie Blue
    Joined:
    Jul 2, 2013
    Messages:
    6,789
    Likes Received:
    11,363
    Location:
    Richard Kern's Playhouse
    It uses really lean meat, which is expensive. It also goes through an aging process, is relatively labor intensive. It's not as cheap or easy to make as potato chips, or other snacks, hence the price disparity.
     
    #5
  6. Mike Slowly rotting

    Mike
    Joined:
    Jun 6, 2010
    Messages:
    18,707
    Likes Received:
    19,281
    Location:
    Tired
    Lol amazing, I was just wondering this myself. It adds up to $16 a lb or more.
     
    #6
  7. loyalyolayal Gold Belt

    loyalyolayal
    Joined:
    Dec 31, 2010
    Messages:
    17,427
    Likes Received:
    23,198
    Whis is probably around 3-5 lbs of raw beef. Not to mention the spices, labor and time to make them.
     
    #7
    Jackie Blue and Mike like this.
  8. mjmj Black Belt

    mjmj
    Joined:
    Jul 19, 2013
    Messages:
    6,208
    Likes Received:
    7,497
    It usually adds up to over $30/ lb. It's expensive to make
     
    #8
    Jackie Blue likes this.
  9. Striderx5 麻ベルト

    Striderx5
    Joined:
    Jan 23, 2006
    Messages:
    4,096
    Likes Received:
    4,523
    Location:
    私の道場で
    GOAT snack food of all time behind trail mix
     
    #9
  10. faustian THE LOOSE CANNON

    faustian
    Joined:
    Apr 22, 2012
    Messages:
    36,943
    Likes Received:
    56,058
    Location:
    ORACLE ARENA
    Anything labor intensive is gonna cost money
     
    #10
  11. leto1776 Sherdog Wet Shaver

    leto1776
    Joined:
    Jul 14, 2005
    Messages:
    19,826
    Likes Received:
    22,010
    Location:
    Belle Vernon ,PA
    1. Labor intensive
    2. Time consuming
    3. Uses a lot of raw beef. Takes probably double the weight in raw beef to make one of those half empty bags.
     
    #11
    Jackie Blue likes this.
  12. Hankooks Stronger than you.

    Hankooks
    Joined:
    Oct 18, 2014
    Messages:
    3,283
    Likes Received:
    2,922
    Location:
    South Central Usa
    10lbs of beef to make 1lb of jerky.
     
    #12
  13. Agent Mulder's Hair Black Belt

    Agent Mulder's Hair
    Joined:
    Jun 14, 2016
    Messages:
    6,773
    Likes Received:
    10,646
    It's worth it. It's so good. Especially the peppered kind.
     
    #13
  14. BlazeCarolina Livin' in a van down by the river...

    BlazeCarolina
    Joined:
    Sep 1, 2007
    Messages:
    2,953
    Likes Received:
    4
    Have you ever made your own? The meat alone is pretty expensive. As for the bag, I would think it is because having fewer bag sizes enables you to buy in bulk and save money. Why have a 1oz, 4oz, 8oz, and 16oz bag when you can cover multiple bases with one size? You buy more bags, at a much lower cost, and also have uniformity in your displays.
     
    #14
    FrankensteinMMA likes this.
  15. VulcanNervPinch Silver Belt

    VulcanNervPinch
    Joined:
    Sep 7, 2009
    Messages:
    12,744
    Likes Received:
    3,894
    Yeah, I know a guy who used to make his own. It was great - much better than store - but crazy expensive, too. Like $30 to produce 1lb 10 years ago.
     
    #15
    Jackie Blue likes this.
  16. TardStrong Purple Belt

    TardStrong
    Joined:
    Jan 1, 2010
    Messages:
    1,984
    Likes Received:
    287
    Location:
    Far Out there
    I make my own so I known the meat is quality.

    I only buy London broil or just too round but I wait till it goes on sale for $2.99 a lb sometime $3.99 a lb. I have the butcher at Safeway slice it also. All the spices (I make peppered or terryaki) I buy in bulk from Amazon.

    You lose about 55% of the weight during the drying process. I have a dehydrator with 15sq ft of drying space. Takes about 4 hours to finish

    I also have a scale to weigh the final product. I can make 1lb for $10 when I get the meat at $2.99 a lb.
     
    #16
  17. TardStrong Purple Belt

    TardStrong
    Joined:
    Jan 1, 2010
    Messages:
    1,984
    Likes Received:
    287
    Location:
    Far Out there
    Also because the butcher slices it for me I would not call it labor intensive for me. At the current thickness I am using I can get about 2.25 to 2.5lbs out of the machine each batch.

    The one problem with making your own is your jaw starts to hurt from eating so much

    [​IMG]
     
    #17
    Last edited: Aug 12, 2017
  18. SidJustice Master of the world and the universe

    SidJustice
    Joined:
    Aug 4, 2012
    Messages:
    4,533
    Likes Received:
    13,911
    [​IMG]
     
    #18
  19. TrippleOG Double Yellow Card

    TrippleOG
    Joined:
    Jun 12, 2013
    Messages:
    4,589
    Likes Received:
    3,890
    Location:
    Socal
    One time obertos were on sale for 4.99 I bought every flavor available . Ended up buying like 10 of them.
     
    #19
    Jackie Blue likes this.
  20. Overpressure Titanium Belt

    Overpressure
    Joined:
    Jan 29, 2015
    Messages:
    35,073
    Likes Received:
    44,848
    I get my venison jerky for free from mother nature
     
    #20
    mushishi likes this.

Share This Page

monitoring_string = "fd5733925866a04e50edd70f38dfaa35"
monitoring_string = "603ac9fff68f23709f2a42bf5e29272b"